Uzależnienie od elektroniki

Uzależnienie od urządzeń elektronicznych jest chorobą,

Ta choroba wymaga leczenia, podobnie jak inne uzależnienia. Różnego rodzaju urządzenia elektroniczne (komputery, ipady, telefony komórkowe, tablety, laptopy, odtwarzacze MP3) stanowią nieodzowny elementy życia człowieka. Jeśli korzystamy z nich w sposób rozsądny i nie mają one negatywnego wpływu na nasze zdrowie oraz życie codzienne, to dobrze. W przypadku gdy stajemy się od nich uzależnieni – potrzebujemy pomocy specjalisty.

 

Co to jest uzależnienie od komputera?

Uzależnienie od komputera to stan, w którym występuje silna potrzeba regularnego, okresowego lub stałego i aktywnego użytkowania sprzętu komputerowego oraz innych urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu charakteryzująca się przymusem wykonywania przy ich pomocy określonych czynności. Prowadzi zwykle do poważnych następstw psychosomatycznych i społecznych. Uzależnienie tego typu zaliczane jest według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD do grupy zaburzeń psychicznych i behawioralnych, co stanowi dowód na postępujący problem XXI wieku o charakterze globalnym, dotyczący głównie młodych osób.

Dziecko uzależnione od komputera nie jest zwykle świadome zagrożeń płynących z utraty kontroli nad swoim stanem. Skutki nałogu są zazwyczaj zauważalne przez jego najbliższe otoczenie, a leczenie uzależnień od komputera i innych urządzeń, szczególnie z dostępem do Internetu, stanowi wielowymiarowy i często długofalowy proces terapeutyczny.

uzaleznienie-od-komputera-pomoc

 

Co to jest uzależnienie od telefonu komórkowego?

Uzależnienie od telefonu (smartfona) należy do grupy uzależnień behawioralnych. Ze względu na rozpowszechnienie tego zjawiska i jego wzrost w ostatnich latach, fonocholizm można uznać za chorobę cywilizacyjną. Granica między prawidłowym używaniem telefonu, a jego nadużywaniem jest dość niejasna.

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Każdy z nas używa go co najmniej kilka razy dziennie, nie tylko do wykonywania połączeń. Współczesne telefony komórkowe posiadają dostęp do Internetu oraz wiele innych funkcji, jak aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki czy gry, dzięki którym sięgamy po niego znacznie częściej, niż w rzeczywistości potrzebujemy. Dawniej funkcja komórki ograniczała się wyłącznie do wykonywania i odbierania połączeń lub wysłania smsów. Dziś sięgamy po smartfony w celu zrobienia zakupów online, sprawdzenia powiadomień na portalach społecznościowych czy obejrzenia filmu, a dzięki ich mobilnej formie możemy korzystać ze wszystkich funkcji, gdzie tylko chcemy. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego w zasięgu ręki, sięgają po niego kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Telefony komórkowe to nie tylko ułatwienie w codziennym życiu, ale także poważne zagrożenie, gdyż zbyt częste i intensywne korzystanie z telefonu może prowadzić do uzależnienia się. Największą grupą ryzyka są dzieci oraz młodzież, choć uzależnienie od telefonu występuje także u dorosłych.

telefon