Asertywność

Co to jest asertywność?

Asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, uczuć, postaw w sposób otwarty, w granicach nienaruszających praw ani psychicznego terytorium zarówno swojego, jak i innych osób. To umiejętność postępowania nieagresywnego , z szacunkiem wobec siebie i innych. Bycie asertywnym oznacza także umiejętność przyjmowania i wyrażania krytyki, a także pochwał i własnych opinii, reagowania w sposób nieuległy (umiejętność odmawiania). Asertywność jest cechą nabytą w trakcie naszego życia, a zatem możemy nauczyć się zachowań asertywnych.

Osoby asertywne potrafią jasno komunikować swoje potrzeby, granice czy też pozycję (np. w pracy lub w kontakcie z rekruterem, gdy chcą dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej) . Z behawioralnego punktu widzenia, tacy ludzie są stanowczy, nie będąc jednocześnie niegrzecznymi. Na pozytywne i negatywne emocje reagują zarówno bez agresji, ale też bez zbytniej bierności.Osoby asertywne mają określony cel oraz własne zdanie i nie boją się przekonywać do nich innych ludzi. Są także otwarte na opinie innych i konstruktywną krytykę.

Jak zachować się asertywnie?

Jeżeli chcesz zachowywać się asertywnie to:

  • Nie obawiaj się otwarcie mówić TAK i NIE: mówienie Nie, to nie jest przejaw złego zachowania. Jeżeli nie chcesz czegoś zrobić, chcesz aby Twoja odmowa była ostateczna, to musisz nauczyć się używać słowa NIE.
  • Jeśli to nie jest Twoja wina, to nie przepraszaj. Jeżeli odmawiasz i używasz przy tym stwierdzenia, „przepraszam, ale…” to oznacza tylko tyle, że czujesz się winny i Twoja odmowa to coś złego. Pewnie boisz się zranić drugą osobę i zamiast otwarcie odmówić, to sprawiasz wrażenie winnego tej sytuacji.
  • Nie usprawiedliwiaj i nie tłumacz nadmiernie swojego postępowania. Jeżeli chcesz być dobrze zrozumiany, to potem krótko wyjaśnij, jakie są powody Twojej odmowy. Bądź stanowczy w swojej wypowiedzi.
  • Nie zachowuj się agresywnie: nie napadaj na rozmówcę, nie obwiniaj drugiej osoby również jej nie strasz.
  • Broń się: nie pozwalaj na naruszanie własnego psychologicznego terytorium. Jeżeli, ktoś Cię źle traktuje, to nie zgadzaj się na to. Wyraź co Ci się nie podoba: ” nie podoba mi się sposób, w jaki do mnie mówisz, nie życzę sobie tego, nie chcę….”.

z14208073V,Asertywnosc-to-zdolnosc-do-wyrazania-swojego-zdani